Duke of Edinburgh

Duke of Edinburgh (DofE) je rozvojový program pre mládež vo veku od 14 do 24 rokov. V tomto projekte študenti rozvíjajú svoje zručnosti v rôznych smeroch, ako šport, angažujú sa v dobrovolníckych organizáciach, a spolupracujú na vývoji svojich talentov. Študenti musia pracovať minimálne 6 mesiacov na splnení svojich cieľov a na konci dostanú medzinárodne uznávaný certificát. Z komunitného centra sa do projektu zapojili dve dievčatá. Tu je rozhovor s nimi.

Kateryna

1. Ako si sa k programu DofE dostala?

K programu DofE som sa dostala cez moju kurátorku Zuzanu Kubíkovú, ona nám začala rozprávať čo to je, a aké výhody a zážitky my dostaneme, ak sa na tomto zúčastneme. Znelo to celkom zaujímavo.

2. Vedela by si svojimi slovami opísať, čo DofE je a ako ten program prebieha?

Program priebeha tak, že každý dofak musí splniť kritéria ako šport, novú zručnosť a dobrovoľníctvo, na prvéj úrovni iba 13 hodin, a potom isť na dobrodružnú expedíciu na jednu noc.

3. Čo pre teba bola najzaujimavejšia časť?

Ja ešte nemám splnenú expedíciu, ale mne sa zdá, že to bude najzaujímavejšia časť.

4. Mala si možnosť sa stretnúť s novými ľuďmi, a zúčastniť sa na stretnutiach v rámci Slovenska?

Áno, cez prázdniny som bola na workshope v Bratislave, a spoznala tam veľa zaujímavých ľudí a úžasné súťažne aktivity.

5. Vedela by si porozprávať o aktivitách, ktoré ste robili?

V komunitnom centre Martin, sme sa zúčastnili na programe Stand By Me, a s inými ukrajincami aj slovákmi sme robili rôzne zaujímavé veci napr. mini expedícia po Priekope a Martine, výlet do Žiliny, pomáhali upratovať komunitné centrum v Turčianskych Tepliciach, boli sme spolu na bowlingu a iné.

6.Čo ťa progra naučil a je niečo, čo využiješ v budúcnosti?

Program ma naučil práci v tíme a nebáť sa svojich cielov.

Valeria

1. Ako si sa k programu DofE dostala?

Povedala mi o tom Zuzka, ona vysvetlila čo to je, a ja som sa zapísala.

2. Vedela by si svojimi slovami opísať, čo DofE je a ako ten program prebieha?

DofE je v podstate skupina ľudí 12-18 rokov, ktorá chodí na rôzne aktivity. Tým pádom sa ukrajinci učia komunikovať so slovákmi a naopak.

3. Čo bola pre teba najzaujímavejšia časť?

Zatiaľ najzaujimavejšia časť bol orientačný beh po Priekope. To po celej Priekope boli rozhádzané písmenka, a my sme mali mapu s pomocou, podľa ktorej sme mali nájsť tie písmenka. A ešte sa mi páčila prechádzka po Žiline, keď tam boli trhy.

4. Vedela by si porozprávať o aktivitách, ktoré ste robili?

Prvá aktivita ktorú sme robili, to bolo len informatívne stretnutie na ktorom nám Zuzka rozprávala o DofE a hrali sme spoločenské hry. Ďalej sa mi zdá, že bola táto prechádzka po Žiline. Tam sme len tak chodili po meste, ale sa mi to najviac páčilo. Potom bol orientačný beh, kde sme našli písmenká a mali sme pizzu, ale bola trochu zima. Ešte sme boli na bowlingu. A posledné na čom som bola, bola tiež prechádzka iba po Martine, a tieť tam boli spoločenské hry, a potom sme si išli dať čínske jedlo. Teším sa na ďalšie stretnutie.

5. Čo ťa program naučil a je niečo, čo využiješ v budúcnosti?

Tento program mi dal fest veľkú možnosť učiť sa slovenčinu zaujímavým spôsobom. Kvôli tomu teraz rozprávam po slovensky tak dobre. Veľmi som vďačná tomuto projektu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *