Teen tábor 2023

V Auguste sa konal už druhý ročník prespávacieho táboru pre mládeš. Na tomto tábore sa zúčastnilo 20 teenagerov, Ukrajincov aj Slovákov. Účastnici strávili spolu 4 dni plné zážitkov, hier a vzdelávacích aktivít. Pekné letné dni strávili vonku, hraním športových hier, prechádzkami po okolí, a spoznávaním miestných rastlín. Okrem toho mali možnosť absolvovať workshopy, hrať spoločenské hry a pripraviť vlastnú opekačku. Účastnikom sa najviac páčili večerné aktivity, pozeranie filmov, diskotéka, alebo všeobecné spoznávanie sa a získavanie nových priateľstiev, ktoré vydržali aj po tábore. Vo voľnom čase sa učili zodpovednosti, napríklad aby sa nestratili v lese, spravili si vlastný program, alebo využili túto možnosť, aby sa učili zaujímave zručnosti aj jeden od druhého.

Trochu viac o tábore nám povedala Zuzka Kubíková.

1.Ako vznikol tábor pre teenagerov? Čo viedlo k jeho príprave?

1. Po začiatku celoplošnej invázie ruskej armády na Ukrajine vznikla akútna potreba pomoci ľuďom, ktorí utekali zo svojej krajiny. Medzi utečencami z Ukrajiny bolo množstvo mladých ľudí, ktorí sa aj pre odlišné fungovanie školských systémov na Ukrajine a v Slovensku vzdelávali online. Online vzdelávanie predstavovalo takmer nulovú možnosť socializácie pre mladých ľudí. V komunitnom centre sme organizovali tábory pre deti aj program pre seniorov, ale skupina teenagerov bola kúsok v úzadí. Preto sme sa rozhodli pripravovať pravidelné spoločné aktivity medzi ukrajinskými a slovenskými teenagermi a neskôr aj prvý spoločný teen camp 2022, ktorý sme zopakovali aj v tomto lete 2023.

2. Rozlišoval sa tábor v niečom oproti minulému roku?

2. Tábor toto leto trval o deň dlhšie oproti minulému roku. Spolu so slovenskými a ukrajinskými teenagermi sme strávili 3 noci a 4 dni plné zaujímavých aktivít. Vytvorili sa nové priateľstvá a mladí si odniesli užitočné skúsenosti.

3. Aké aktivity sa na tábore robili?

3.Program táboru bol naplnený športovými aj tvorivými aktivitami, ale zažili sme spolu množstvo workshopov, ktoré pripravovali dobrovoľníci ako experti z rôznych oblastí, alebo aj účastníci tábora. Sme veľmi radi, že s nami čas na tábore strávila psychologička Tania cez organizáciu Volyn YMCA in Lutsk, Ukraine. Tania pripravila účastníkom workshop arteterapie.  Ema Ondráčková účastníkom pripravila vzdelávací workshop My Little World. Účastníci mali možnosť predstaviť svoje schopnosti ostatným a naučil nás tancovať, správne cvičiť a základy robenia salta.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *